2017-10-24 Wycieczka na wystawę National Geographic

Dnia 24 października 2017 r. klasa III C wybrała się na wystawę znajdującą się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Nie jest to jednak zwykła wystawa. Przedstawia ona bowiem zagrożone gatunki zwierząt, niektóre jeszcze nie do końca poznane. Projekt nosi nazwę „PhotoArk”. Jego założycielem i autorem jest Joel Sartore – amerykański fotograf, 20-letni reporter pracujący w gazecie „National Geographic”.

Artysta przybył do Polski, by zapoznać nas ze swoją pracą, a zarazem ogromną pasją. Pragnie uświadamiać ludziom, jak ważna jest ochrona środowiska i jak mamy o nie dbać, by nie wyginęło wiele stworzeń, bardzo potrzebnych w ekosystemie. Opowiadał o rozwijaniu swego hobby i twórczości oraz uświadamiał, że należy otaczać troską zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. Jak dotąd Joel w swym życiu odwiedził ponad 40 krajów i uwiecznił na zdjęciach niemal sześć i pół tysiąca niesamowitych zwierząt objętych ochroną. Fotografia to wbrew pozorom niełatwe zajęcie. Wymaga mnóstwa cierpliwości, skupienia, zrozumienia zwierzęcego świata oraz wielu poświęceń. Prezentacja pokazała ogrom pracy, jaki został włożony w zrobienie tylu zdjęć. Joel wie, że to, co robi, warte jest ryzyka. Sartore zapoznał nas również z ważną rolą, jaką odgrywają ogrody zoologiczne w życiu zagrożonych gatunków. Po przemowie obejrzeliśmy wspaniałą wystawę ukazującą stworzenia bliskie wyginięcia przebywające właśnie w ogrodach zoologicznych.

Wycieczka dała mi wiele do myślenia. Uważam, że Joel Sartore powinien być przykładem i inspiracją dla niejednego człowieka- jest bezgranicznie oddany swojej pracy, nigdy się nie poddaje i interesuje się losem świata. Założyciel „PhotoArka” uświadomił nam, jak ważna jest ochrona środowiska, że bez tego nasza planeta będzie się „staczać” w dół, tracąc kolejne gatunki zwierząt. Dzięki niemu można zobaczyć, że do ochrony środowiska tak naprawdę nie potrzeba aż takiego wysiłku. Należy zacząć od zaraz i to od pracy nad samym sobą. Jeśli każdy pojmie, że duża część zależy od niego w tym pięknym ekosystemie, uda nam się wiele zdziałać . Jak mówi Sartore, nawet najdrobniejsze gesty mogą zmienić świat, gdy się zsumują. Misją fotografa jest dzielenie się z ludźmi swą wiedzą i zachęcanie ich do ochrony bliskich wyginięciu zwierząt. Pozwólmy im przeżyć i wspierajmy ich ochronę, tak jak on. Autor wystawy powinien stać się naszym wzorem do naśladowania. Zastanówmy się, co możemy zrobić, by nasza Ziemia przetrwała wraz z niesamowitymi stworzeniami. Zróbmy to, póki mamy jeszcze czas.

sprawozdanie – Barbara Witan klasa 3c GIM
zdjęcia w galerii – p. Agnieszka Jasińska