Gramy i emocje odkrywamy

Rozmawiając z dzieckiem o emocjach dorośli mogą sięgnąć po niezwykle pomocne narzędzie – gry planszowe. Oto kilka propozycji gier, które między innymi umożliwiają wzajemne poznanie, sprzyjają budowaniu relacji oraz pozwalają uzyskać większą świadomość siebie.

Gra planszowa „EMOCJE” – to niezwykle kolorowa gra, która wydana została przez wydawnictwo Kukuryku. O tej planszówce wydawca napisał:

„Porozmawiajmy sobie o emocjach. Tak na wesoło, ale też na poważnie. Złość, radość, niepokój, gniew, smutek, miłość… To one nami rządzą. Czasami potrafimy je ujarzmić, a czasami dajemy się im ponieść. Ważne, abyśmy je poznali i umieli o nich rozmawiać. Może dzięki temu uda się kiedyś wyjść z trudnej życiowej sytuacji. Gra EMOCJE to świetna pomoc w poznaniu siebie i swojego otoczenia. Trochę zabawy i trochę… psychologii dla każdego, dla dziecka i dorosłego.”

Gra planszowa „MiJaMy Się” – pozwala być blisko siebie i bliskich osób. W opisie gry czytamy „Gracze, aby uratować Ziemię przed epidemią samotności, która opanowała cały glob muszą ruszyć w kosmos w poszukiwaniu zatraconych umiejętności: szczerości, bliskości, kontaktu z własnymi emocjami, empatii, uważności i wielu innych”.

Gra planszowa „STORY CUBES MUMINKI” – prosta i wciągająca gra dająca wiele możliwości głównie dlatego, że scenariusz układają sami gracze. Rozwija wyobraźnię i ćwiczy kreatywność. Gra polega na rzucaniu kostkami i układaniu historii na podstawie rysunków.

Gra planszowa „GÓRA UCZUĆ” – gra ciekawa i budująca pozytywną relację. Rozwijająca umiejętności komunikacyjne. W bezpieczny sposób uczy mówienia o emocjach. Umożliwia graczom dzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami i spostrzeżeniami w bezpieczny sposób. Gra bazuje na zdaniach niedokończonych, ćwiczeniach stymulujących wyobraźnię, zadaniach z zakresu komunikacji interpersonalnej, ćwiczeniach oddechowych. Pozwala na zapoznanie się ze „światem dziecka”, odkrywa jego schematy myślenia, pokazuje jak radzić sobie z komunikacją i współpracą w grupie.

Gra planszowaODKRYCIA. POZNAĆ I ZROZUMIEC SIEBIE” – wydawnictwo Epidexis. Gra wykorzystując techniki projekcji i narracji, pomaga dzieciom (a także dorosłym!) rozpoznawać i wyrażać swoje uczucia. Dodatkowo ułatwia komunikację oraz sprzyja nawiązywaniu relacji.
A wszystko to w atmosferze dobrej zabawy.

Gra planszowa „GORĄCY ZIEMNIAK JUNIOR” – pyszna zabawa dla dzieci i młodzieży.
W tej grze jest tylko kilka chwil, by wymyślić odpowiedź na pytanie i rzucić Gorącego Ziemniaka przeciwnikowi. W tej grze trzeba wykazać się dobrym refleksem, żeby nie spłonąć na grillu. Jednocześnie jest to świetny trening szybkości myślenia i pracy pod presją czasu. Gry jest świetnym ćwiczenie dla dzieci, które mają problem z tempem wykonywania zadań.

Gra planszowa „POTWORY DO SZAFY” – wydawnictwo GRANNA. Strach dziecka przed potworami jest naturalnym zjawiskiem wśród dzieci. Potwory, których boi się dziecko, nie istnieją naprawdę, jednak lęk dziecka jest prawdziwy. Jest to gra dla dzieci, które boją się ciemności lub którym przytrafiają się koszmary. W tej grze wszyscy uczestnicy wspólnie próbują pozbyć się wszystkich potworów ze stołu i wygrywają jako jedna drużyna.

p. Anna Ratajczyk