Ile sekretów kryje złotówka

Uczniowie z klasy III b ze świetlicy szkolnej brali udział w projekcie – Poznajemy Wielkich Polaków z polskich banknotów. Projekt był realizowany w odpowiedzi na zaproszenie do udziału w przeglądzie projektów – Ile sekretów kryje złotówka?, którego organizatorami są Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń i Muzeum Warszawy.

1.

Oglądamy banknoty o nominałach:10 zł., 20 zł., 50 zł.,100 zł., 200 zł. oraz 500 zł. i poszukujemy informacji dotyczącej życia i zasług dla Polski władców z banknotów, które obecnie są w powszechnym obiegu.

Informację o Mieszku I ( banknot 10 zł.) i Bolesławie Chrobrym (20 zł.) poznaliśmy w oparciu o filmy: Historia Polski wg dzieci – Mieszko I https://www.youtube.com/watch?v=ZLxSh8lATxg
Bolesław Chrobry pierwszy król Polski https://www.youtube.com/watch?v=zYWOE9CgEmA

Ciekawostki z życia Kazimierza III Wielkiego (50 zł.) , Władysława II Jagiełło (100 zł.) i Zygmunta I Starego (200 zł.) poznaliśmy m.in. z książki „Kocham Polskę” – Joanny i Jarosława Szarkowie.

Wiadomości o Janie III Sobieskim ( 500 zł.) przygotowano w oparciu o słuchowisko „ Jan III Sobieski i jego husaria” https://www.youtube.com/watch?v=Lsw5EwOIxL0

2.

Zapoznaliśmy się też z banknotami kolekcjonerskimi, które emitowane są w niskich nakładach i przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków. Szczególną uwagę poświęciliśmy kolekcjonerskiemu banknotowi o nominale 19 złotych z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieci indywidualnie dzieliły się swoimi informacjami na temat jego życia i twórczości. Wiedza okazała się bogata, ponieważ w czasie zajęć świetlicowych z Panią Ireną Sznabel uczniowie czytali publikację PWM „Ignacy Jan i jego plan” oraz słuchali koncertów kompozytora.

3.

Napisaliśmy opowiadania indywidualnie, w grupach lub przy wsparciu nauczyciela / rodziców, w których bohaterami są postacie z polskich banknotów.

Opowiadanie nr1:

Tato Maćka otworzył portfel i wyciągną 3 banknoty: 10 zł., 20 zł. i 500 zł. Uśmiechnął się do Syna i powiedział – władcy z tych pieniędzy spotkali się w moim portfelu, a czy w rzeczywistości mogli się spotkać ?.

Opowiadanie nr 2:

6 grudnia w Szkole Podstawowej nr 373 w Warszawie odbył się Kiermasz Świąteczny. Dzieci m.in. ze świetlicy szkolnej przygotowały mnóstwo ozdób choinkowych, rękodzieła, wspaniałe mini czapeczki z włóczki i kartki świąteczne. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przygotowanych prac zostały przeznaczone na cel charytatywny oraz zakup materiałów plastycznych. Rano Mama Niny po drodze do szkoły zatrzymała się przy bankomacie i wybrała 100 złotych w jednym banknocie. Nina nie mogła sobie przypomnieć jaki władca jest na przedniej stronie banknotu. Po południu na kiermaszu szkolnym Mama kupiła kartki świąteczne, stroiki i pyszne pierniczki. Za zakupy zapłaciła 40 złotych. Otrzymała resztę w dwóch banknotach – 10 złotych i 50 złotych.

Czy znasz władców z tych trzech banknotów ?

Opowiadanie nr 3:

Ola miała banknot o wartości 50 zł. Chciała wymienić je na dwa banknoty 20 zł. i jeden 10 zł. Mama zgodziła się, ale pod warunkiem, że Córka powie jaki władca jest na banknocie 20 zł. Córka odpowiedziała, że Bolesław Chrobry. Jak myślicie, czy to prawda ?

Opowiadanie nr 4:

W roku 2223 klasa 3 b ze Szkoły Podstawowej nr 373 w Warszawie szkolnym samolotem TU 373 poleciała na wycieczkę do Krakowa. Dzieci zwiedzały między innymi Wawel. Przewodnik Sztuczna Inteligencja Bing – wspominał króla Zygmunta I Starego, za którego panowania zamek królewski na Wawelu został pięknie rozbudowany, a w baszcie obronnej – zwanej Wieżą Zygmuntowską – podziwiano bogato zdobiony Dzwon Zygmunta, który waży 11 ton. Pierwszy raz dźwięk dzwonu krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521 roku. Od tamtej pory czyli od ponad 700 lat dźwięk dzwonu Zygmunta towarzyszy nam w najważniejszych chwilach dla miasta i państwa. Dzwon bije około 30 razy w ciągu roku m.in. w Nowy Rok, Wielkanoc, Święto Konstytucji 3 maja i inne.

Staś przypomniał sobie, że jego pra, pra, pra dziadek zostawił rodzinie kolekcję starych banknotów. Na przedniej stronie jednego z tych banknotów był król Zygmunt I Stary. Czy wiecie jaki nominał ma ten banknot ?

Opowiadanie nr 5:

Pewnego razu w 24280 roku Ola i jej klasa pojechała do muzeum starych banknotów. Ola zapytała swoją panią – jaki jest król na banknocie 500 zł.?. Pani powiedziała, że Jan III Sobieski. Po powrocie pani pytała dzieci, co im się w muzeum najbardziej podobało. Ola powiedziała, że banknot o nominale 500 zł.

Opowiadanie nr 6:

Pewnego razu chłopiec szedł do sklepu i znalazł banknot 20 zł. Nie mógł sobie przypomnieć jaki król jest na tym banknocie. Rano przyszedł do szkoły i zapytał pani jaki to król. Pani powiedziała, że na 20 złotowym banknocie jest Bolesław Chrobry, który był pierwszym koronowanym królem Polski.

4.

Uczniowie zaprojektowali też własne banknoty. Na ich przedniej stronie znalazły się np. ważne dla nich daty, ulubieni bohaterowie . Pojawiły się też symbole aktualne dla naszych czasów. Jakie sekrety kryją ich banknoty można próbować odkryć przeglądając załączone prace.

5.

Postacie z polskich banknotów nie są już dla nas tajemniczymi i nieznanymi osobami, czego dowodem była ankieta na ostatnich zajęciach.

Dziękujemy za uwagę – uczniowie z klasy III b ze świetlicy szkolnej,
wychowawca świetlicy Maria Sikora