Jak po Angorskiej dostać się na Sorbonę?

W ubiegłym tygodniu odwiedził naszą szkołę były wychowanek pani Doroty Fajdek – Adam Anglart, który po ukończeniu gimnazjum osiąga coraz wyższe stopnie w świecie nauki. Adam spotkał się z nauczycielami, by wspomnieć lata nauki oraz z uczniami. Jego osiągnięcia napawają dumą i stanowią przykład dla obecnej młodzieży. Gratulujemy sukcesów i życzymy dalszego rozwoju!
 A oto relacja samego Adama:
 „Jako absolwent Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 18 (teraz Szkoła Podstawowa nr 373 im. I. J. Paderewskiego), miałem przyjemność opowiedzieć uczniom o swojej ścieżce naukowej, która zaprowadziła mnie na paryską Sorbonę, gdzie jestem teraz doktorantem fizyki. Dla klas 5A oraz 3C przygotowałem krótkie zajęcia z fizyki po angielsku, w ramach lekcji tego języka. Bystrzaki z klasy 5A zaskoczyły mnie bardzo dobrą znajomością angielskiego i łatwością rozumienia dość skomplikowanych zjawisk fizycznych. Porozmawialiśmy o heliocentrycznej teorii Kopernika oraz o mechanizmach powstawania fal tsunami. Razem z przyszłymi licealistami z klasy 3C odkryliśmy tajniki równań Naviera-Stokesa, które stanowią jeden z problemów milenijnych matematyki (za pełne rozwiązanie oferowana jest nagroda w wysokości 1 000 000 $). Ich uproszczona wersja – równanie Bernoulliego – pozwoliła nam na zagłębienie się w mechanikę lotu i poznanie zasad generowania się siły nośnej na skrzydłach samolotów.
 
Bardzo dziękuję uczniom za aktywność i uwagę oraz p. Renacie Wilczyńskiej-Kość za zaproszenie i poświęcony czas.
(mgr inż. Adaś A.)”
angorska final – prezentacja zapisana jako pdf (9MB), wykonana przez Adama Anglarta
p. Renata Wilczyńska – Kość
Warszawa, dnia 9 października 2018 r.