Jak zorganizować dzieciom czas w domu

Drodzy Rodzice

czas izolacji to moment, w którym dzieci bardzo potrzebują uwagi dorosłych. Wspólna zabawa z rodzicami to coś, co dzieci uwielbiają. Nic w tym dziwnego, bo przynoszą one nie tylko mnóstwo radości, ale i korzyści. Sprawiają, że dziecko czuje się słuchane, ważne i doceniane. A to wszystko bezpośrednio wpływa na budowanie jego pewności siebie.

Zabawy z rodzicami rozwijają społeczno-emocjonalne zdolności dzieci. Uczą zasad, jakie na co dzień panują w stosunkach międzyludzkich.

Najatrakcyjniejsze zabawy to te z serii „zrób to sam” – jest to idealny sposób na nudę oraz wyciszenie nadmiernej aktywności dziecka.

Ekoplastyka – do takich zabaw można wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu np. makaron idealny na biżuterię, papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach – na domki, autka, roboty i co jeszcze wyobraźnia podpowie.

Domowe masy plastyczne – wszelkiego rodzaju masy plastyczne dostarczają wielu doznań i świetnie oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Jeśli dziecko dodatkowo może taką masę stworzyć samodzielnie, zabawa jest jeszcze bardziej udana. Mieszanie składników sprawia dzieciom mnóstwo radości i dostarcza wielu doznań sensorycznych:
masa solna – masę solną przygotowujemy w proporcjach: 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli i pół szklanki wody. Masa solna po wyschnięciu może zostać pomalowana farbami.
– ciastolina – 2 szklanki mąki, 2 szklanki wody, 1 szklanki soli, 2 łyżek oleju i 1 łyżeczka kwasku cytrynowego. Połączcie wszystkie składniki i podgrzejcie na małym ogniu, cały czas mieszając. Gdy masa zacznie formować się w kulkę i odchodzić od brzegów garnka to znak, że ciastolina gotowa. Po ostygnięciu dodajcie wybrane barwniki spożywcze i możecie się bawić!
piankolina – 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. Wszystkie składniki mieszamy razem, w razie potrzeby dodajemy piankę lub mąkę. Masę można zabarwić za pomocą barwników spożywczych. Dodajemy odrobinę barwnika do masy w miseczce i zagniatamy.

Inne pomysły na zabawę z dziećmi:

– Zimno, ciepło, gorąco – zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot, pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten, kto schował „skarb“, daje wskazówki stopniując słowa – zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
– Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy – jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, w czasie których gracze poruszają się w jej kierunku. Gdy skończy mówić, odsłania oczy lub odwraca się do uczestników, a ci nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić i śmiać się. Baba Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem w zabawie jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.
– Tanecznym krokiem – z podkładem muzycznym lub bez możecie wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. Można włączyć sekcję instrumentalną z wykorzystaniem sprzętów kuchennych. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki.
– Wspólne czytanie – o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.
– Budowanie z klocków – proste konstrukcje, wysokie wieże, fosy, w tej zabawie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki dzięki ogromnej różnorodności są nieustającym źródłem inspiracji do zabawy zapewniając wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest dobrym treningiem na koncentrację uwagi.
– Zabawa w teatr- zamieńcie się rolami: dzieci niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. W tej zabawie dorośli mogą zobaczyć, jak odbierają ich dzieci. Można wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.

– Wspólne gotowanie—zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie, robienie owocowych szaszłyków, warzywnych sałatek. Z przygotowanych wspólnie specjałów można urządzić rodzinną uroczystość

– Aerobik – domowy aerobik dla całej rodziny. Każdego dnia można wybrać nowego trenera spośród domowników, który przygotowuje prosty zestaw ćwiczeń dla całej rodziny.

 

Drodzy Rodzice

warto dać dzieciom możliwość wyboru, by sięgały po to, co je interesuje.
Dobrym pomysłem jest również wspólne ustalenie z dzieckiem domowego harmonogramu dnia, który uporządkuje czas.

 

p. Anna Ratajczyk