MIKOŁAJOWIE SĄ WŚRÓD NAS

Okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w kulturze europejskiej to zwyczajowe odwiedzanie domów przez świętego Mikołaja, który jest przede wszystkim postrzegany jako opiekun, przyjaciel i dobrodziej dzieci. Przed laty siwy i dobroduszny, zawsze był hojny, zwłaszcza dla tych, którzy najbardziej potrzebowali wsparcia. Obdarowywał coraz to inne pokolenia. Jeszcze sto lat temu pod Wawelem widywało się jego postać o bystrych studenckich oczach, w barwnej krakowskiej asyście, a uciułane grosze i przygotowane paczki trafiały potem do potrzebujących dzieci. Korzystając z tego dziedzictwa, zwłaszcza w tak osobliwie trudnym czasie pandemii, uczniowie zajęć etyki urzeczywistnili idee otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Wierszyki z motywem świątecznej magii i ich ilustracje zadedykowali dwóm pięcioletnim bliźniaczkom, podopiecznym fundacji ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ. Powstała książeczka, pięknie oprawiona w kolorowy filc. Dzięki szczodrości Rodziców i Dzieci zostały też zakupione dwa duże zestawy kreatywnych zabawek i maskotka. Projekt potwierdził, iż nadany mu wcześniej tytuł – MIKOŁAJOWIE SĄ WŚRÓD NAS był strzałem w dziesiątkę.

galeria

p. Emila Węgrzyn