Pierwsza pomoc w „Jasińskim”

29 maja 2019 roku klasy 4a i 4b odwiedziły LXXII Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie. Spotkanie to było możliwe dzięki zaangażowaniu licealistów, ich nauczyciela – ratownika medycznego – majora Dariusza Paździocha oraz dzięki wsparciu dyrekcji szkoły.
We wspomnianej szkole nasi uczniowie przypominali sobie zasady przeprowadzania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia i sposoby bandażowania. Mieli także możliwość zobaczyć, jaka jest zawartość plecaka ratownika medycznego. Pod okiem uczniów ratownictwa z LXXII LO czwartoklasiści ćwiczyli RKO na fantomach: osoby dorosłej, nastolatka, niemowlęcia. Każdy miał możliwość sprawdzenia się przy pomocy osobie nieprzytomnej, gdy leży ona na brzuchu oraz w sytuacji, gdy nieprzytomny leży na plecach (tzw. pozycja bezpieczna).
Na koniec uczniowie LO przedstawili scenkę ratowania i transportowania osoby nieprzytomnej.
Uczniowie klas czwartych SP chętnie podejmowali się ćwiczeń, z zaangażowaniem „ratowali” się na wzajem, brali udział we wszystkich proponowanych czynnościach. Pierwsza pomoc to wiedza i umiejętności, które powinniśmy stale ćwiczyć i utrwalać, dlatego zajęcia te były w pełni udane.

Galeria

p. Agnieszka Formalska