Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Kochani, dziś jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
 Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
  Badania statystyczne wykazują, że czytając, ćwiczymy nasz mózg niemal jak mięśnie na siłowni. Od pierwszych dni życia ta czynność daje w zasadzie niemal same korzyści – zmusza mózg do pracy, rozwija, ale także pomaga sobie radzić np. ze stresem.
  Czytanie pozwala trenować zdolności umysłowe, m.in. porównywanie, ocenianie, wnioskowanie, planowanie i przewidywanie czy koncentrację uwagi, znacząco rozwija też wyobraźnię i kreatywność.
  Bardzo ważne  efektem czytania jest powiększanie zasobu słownictwa, lepsze radzenie sobie z gramatyką i ortografią.
  Książki wspomagają nasz rozwój społeczny! Poprzez poznawanie działań, myśli i uczuć bohaterów odkrywamy zasady działania psychiki i umysłu innych. Lektura sprzyja też rozwijaniu empatii – wczuwając się w sytuację postaci, lepiej ją rozumiemy.
 Reasumując, książka jest jak najlepszy przyjaciel. Wiernie nam towarzyszy, wspiera, potrafi pocieszyć i poprawić humor. Jest doskonałym lekarstwem na nudę i gorszy dzień. Dlatego niezmiernie zapraszamy do naszej biblioteki, gdzie książki czekają na Was ❤️❤️❤️
p. Małgorzata Ostrzyniewska