Wycieczka do Lublina

19 października klasy 8a, 8b, 8c pojechały na wycieczkę do Lublina. Zwiedziliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej. Zachwycił nas przedwojenny świat – zabudowania wiejskie, miasteczko i dwór szlachecki. Następnie udaliśmy się do obozu koncentracyjnego na Majdanku.  Trudno opisać uczucia, jakie nam towarzyszyły. Miejsce, gdzie „ludzie ludziom zgotowali ten los” zrobiło na nas ogromne wrażenie. Podczas spaceru po Starym Mieście podziwialiśmy nie tylko kamieniczki, ale mieliśmy okazję zobaczyć, jak powstaje jedna ze scen serialu „Wojenne dziewczyny”. Przyjemnym punktem wycieczki było zwiedzenie Katedry oraz przejście reprezentacyjną ulicą Lublina – Krakowskim Przedmieściem. Zwiedzanie zakończyliśmy na placu Litewskim, gdzie podziwialiśmy pomnik Unii Lubelskiej.

Wyprawą do Lublina uczciliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jako że Lublin był przecież miejscem powstania pierwszego rządu – Ignacego Daszyńskiego – w trakcie odradzania się naszego państwa. Wizyta w Lublinie, zwłaszcza w obozie na Majdanku, była cennym uzupełnieniem wiedzy o II wojnie światowej omawianej na lekcjach historii i języka polskiego.  Wycieczka bardzo nam się podobała. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

p. Dorota Oleasz i p. Barbara Ciechan