2017-09-15 wycieczka klasy 3c

Dnia 15 września br. odbyliśmy klasową wycieczkę do Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Jego założycielem jest Rafał Kunacha. W Parku Miniatur eksponowanych jest 10 miniatur wykonanych w skali 1:25. Wszystkie powstały na podstawie starych zdjęć, rycin oraz obrazów przedstawiających zabytki jeszcze z okresu przed II wojną światową. Każda miniatura wykonana została z ogromnym kunsztem i precyzją, z wysokiej jakości materiałów. Przewodnicy bardzo ciekawie opowiedzieli nam o historii miniaturowych zabytków. Niestety żadna z oryginalnych budowli nie przetrwała wojny. Jedną z największych atrakcji stanowiły okulary 3D prezentujące wygląd Warszawy sprzed 1939 roku. Każda para okularów prezentowała coś innego – jedna proces powstawania kamienicy, druga przejażdżkę dorożką, a jeszcze inna Grób Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy również okazję zejść do podziemi i wysłuchać historii o włamywaczach oraz ich podstępnym obrabowaniu banku.

Uważam, że naprawdę warto wybrać się do Parku Miniatur. Autorzy świetnie odtworzyli przedwojenne zabytki. Dzięki nim można ujrzeć ducha starej Warszawy, zgłębić jej historię oraz podziwiać budynki, których nie moglibyśmy już obejrzeć w naturze. Zachęcamy również do podpisywania petycji przeciw likwidacji Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Twórcy zamierzają jeszcze zaprezentować ok. 50 miniatur na otwartej przestrzeni. Nie możemy pozwolić, by ich plany legły w gruzach, tak jak przedwojenne budowle.

Basia Witan, uczennica klasy 3c

Trzy zdjęcia w galerii